Ucuz Uçak Bileti
THY Bilet Anadolu Jet Sun Express Bilet Atlas Jet Bilet Bora Jet Bilet Pegasus Bilet Otobüs Bileti Hızlı Tren Bileti


İrkutsk Uçak Bileti

İrkutsk Uçak Bileti

İrkutsk Uçak Bileti


İrkutsk için en uygun fiyatlı uçak biletlerini web sitemizden online olarak yada Çağrı Merkezimizle iletişime geçerek satın alabilir ve uçak biletlerinde peşin fiyatına 5 taksit kampanyamızdan yararlanabilirsiniz. İrkutsk için uçuş yapan tüm havayolları ve diğer tüm uçuş detayları ve bilet fiyatları ile ilgili müşteri temsilcilerimiz size en uygun şekliyle yardımcı olacaklardır.İrkutsk

Trans-Sibirya yolcuları için İrkutsk tam yarı yoldaki konaklama yeridir. Ama bu şehir çok daha büyük bir öneme sahiptir. Küçük İrkut ile Angara Nehri'nin (579 metre genişliktedir) birleştiği yerde, batının düzlüklerinin Doğu Sibirya’daki taygalara karıştığı bölgede kurulmuştur. Nehirler sayesinde şehirde büyük bir alan su kenarında bulunmaktadır ama manastır, eski kale ve nehir limanı gibi daha önemli yapılar bir başka nehir kolu olan Ida ile şehir merkezinden ayrılmaktadır.

İrkutsk 1686’da altın ve kürk ticareti nedeniyle kurulmuş ama 19. yüzyılın başlarından itibaren Çar I. Nicholas'a karşı başlatılan Dekamberist ayaklanmasından sonra sürgüne yollanan çok sayıda ressam, ordu subayı ve aristokrat sebebiyle entelektüel ve kültürel bir merkez olarak ün salmıştır. Bu insanlara ait olan süslü ahşap evler hâlâ şehrin en popüler yapılarındandır.

Eski ve ağaçlıklı şehir 1879'da yanmıştır. O dönemlerde güzelliğiyle çok değer verilen bir şehir olduğu için, daha büyük ve daha güzel bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. 1900'e gelindiğinde “Sibirya’nın Paris’i” lakabını almıştır. Devrim sırasında Kızıllar ve Beyazlar arasındaki kanlı çatışmalardan payını almıştır ama Stalin ve Kruşçev döneminde yaşanan sanayileşmeye kadar çok güzel görünmeye devam etmiştir. Bu dönem apayrı tarzda ve günümüzde bile görüntüyü farklılaştıran yapıların inşa edildiği bir dönem olmuştur.

1990’dan sonra Rusya kendisini geliştirmiş ve İrkutsk da kendisini tekrar gösterir hale gelmiştir. Yeni yapılar tarihi yansıtacak doğrultuda inşa edilmeye başlanmıştır. Şehrin daha da güzelleşebilmesi için yeni sermayenin İrkutsk'un entelektüel geleneğini göz ardı etmemesi gerekir. Rus Bilimler Akademisi'nin Academgorodok'ta dokuz büyük araştırma enstitüsü bulunmaktadır. Akademisyenler rahatça ziyaretçilerle konuşabilmekte ve fikir alışverişinde bulunabilmektedirler. İrkutsk, Sibirya'nın tarihinin en olumlu yönde gelişmiş olan şehirlerinden biridir.

Nüfus
594.000 (2002)

Ne Zaman Gidilmelidir
Tüm yıl gidilebilir ama kışlar çok soğuk geçmektedir. Sibirya soğuğunu tecrübe etmek isteyenler bu dönemde de gidebilir.

Kaçırılmaması Gerekenler
1718-46 yılları arasında inşa edilen Tezahür Katedrali. Neo-Gotik Polonya Katedrali. Renkli ve süslü kabartmaları olan Dekamberist ahşap evler. Demiryolu istasyonu. Kazanski Kilisesi.  Angara Nehri'ndeki "ada" parkında bulunan minyatür “Sydney Opera Binası".

Bilinmesi Gerekenler
Bölge Müzesi (nehrin kenarında güzel bir malikânede bulunmaktadır) SibiryalI Buryat kabilelerinin kültürünü anlatmaktadır.