Ucuz Uçak Bileti
THY Bilet Anadolu Jet Sun Express Bilet Atlas Jet Bilet Bora Jet Bilet Pegasus Bilet Otobüs Bileti Hızlı Tren Bileti


Mekke Uçak Bileti

Mekke Uçak Bileti

Mekke Uçak Bileti


Mekke için en uygun fiyatlı uçak biletlerini web sitemizden online olarak yada Çağrı Merkezimizle iletişime geçerek satın alabilir ve uçak biletlerinde peşin fiyatına 5 taksit kampanyamızdan yararlanabilirsiniz. Mekke için uçuş yapan tüm havayolları ve diğer tüm uçuş detayları ve bilet fiyatları ile ilgili müşteri temsilcilerimiz size en uygun şekliyle yardımcı olacaklardır.Mekke

Kısaca Mekke olarak anılan Mekke-i Mükerreme, hem tüm Müslümanlığın namaz kılarken yüzünü döndüğü coğrafı-manevi merkez, hem de İslamiyet'in beş temel kuralı uyarınca Hac farizası için ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Hac zamanı Hicri takvime göre Zilhicce ayına denk düşer.

Şehir, dünyadaki en büyük ibadethane olan, ilk olarak 7. yüzyılda inşa edilen ve çok kez yıkılıp yeniden inşa edilen, günümüzde ise 820.000 ibadetçi kapasitesi olan Mescid-i Haram'ın çevresinde gelişmiştir. Burada granitten küp biçimide bir yapı olan ve İbrahim peygamber tarafından inşa edildiği söylenen Kâbe ve kutsal Hacerü’l-esved (“Kara taş”) bulunmaktadır. Bu taşın Adem ile Havva’nın döneminde cennetten düştüğüne inanılmaktadır.

Mescid-i Haram'ı diğer hac noktalarına bağlayan yollar ve tüneller, geçtiğimiz yıllarda yaşanan ölümlü izdihamlardan sonra yenilenmiş ve genişletilmiştir. Suudi Arabistan Mekke’yi imar ederken, taştan yapılma alçak evlerden kurulu eski mahallelerin bir bölümünü modern yapılara kurban etmiştir. Bu imar faaliyetlerine kurban verilen eserlerden biri de, Osmanlı döneminde şehri korumak için inşa edilen Ecyad Kalesi’ydi. Kalenin yerinde şimdi şık bir otel-rezidans kompleksi yükselmektedir. 500 yıl yöreyi idare eden Osmanlılann bıraktığı pek çok iz de Ecyad

Kalesi'nin akıbetine uğramıştır. Modem çağın bütün değişimlerine rağmen, Mekke’yi ziyaret hem İsmail’in annesiyle yeni bir yaşam kurduğuna inanılan, hem de İslamiyet’in doğusuna tanıklık etmiş mekânları görmek için eşsiz bir deneyimdir. Şehir Hacca ekonomik olarak bağlıdır. Son yıllarda sayısı giderek artan hacıların (4 milyon kişi) kalabilmesi için çevre yoluyla ulaşılan başka pek çok yüksek bina ve alışveriş merkezi de inşa edilmiştir.

Nüfus
1.294.000 (2004)

Ne Zaman Gidilmelidir
Yıl boyu. Hac zamanı veya umre için.

Bilinmesi Gerekenler
Mescid-i Haram Osmanlı döneminde pek çok kez onarım görmüşse de, son yüzyılda bu onarımlardan geriye çok az iz kalmıştır. Mimar Sinan'ın tasarladığı revakları görme şansınız olabilir.