Ucuz Uçak Bileti
THY Bilet Anadolu Jet Sun Express Bilet Atlas Jet Bilet Bora Jet Bilet Pegasus Bilet Otobüs Bileti Hızlı Tren BiletiDiyarbakır Uçak Bileti
Diyarbakır Bilet
Ucuz Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Uçak Bileti


Diyarbakır için en uygun fiyatlı uçak biletlerini web sitemizden online olarak yada Çağrı Merkezimizle iletişime geçerek satın alabilir ve uçak biletlerinde peşin fiyatına 5 taksit kampanyamızdan yararlanabilirsiniz. Diyarbakır’ya uçuş yapan tüm havayolları ve diğer tüm uçuş detayları ve bilet fiyatları ile ilgili müşteri temsilcilerimiz size en uygun şekliyle yardımcı olacaklardır.

Diyarbakır Havaalanı Transferi için önceden randevu alarak şehir merkezinden havaalanına, yada havaalanından şehir merkezine en uygun fiyatlarla transfer gerçekleştirebilirsiniz.Yada Diyarbakır Havaalanından teslim araç kiralama hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Diyarbakır'da Konaklayabileceğiniz en uygun fiyatlı Oteller için Diyarbakır Merkezimizin Otel satış bölümünden detaylı bilgi alabilir rezervasyonlarınızı online yada telefonda tamamlayabilirsiniz.


Diyarbakır

Diyarbakır eski çağlardan beri Anadolu ile Mezopotanya arasında ilişkileri sağlayan bir yöre oluşmuştur. Kent bu özelliğini günümüzde de sürdürmektedir. Yüzölçümü 14.908 km olan Diyarbakır ili kuzeyde Elazığ ve Bingöl, Kuzeydoğuda Muş, douğda Batman, güneyde Mardin, güneybatıda Şanlıurfa, batıda gene Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya illeriyle çevrilidir.


İklim

Diyarbakır ili Güneydoğuda Anadolu’ya özgü karasal bir iklimin etkisi altında kalır. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yazın Basra Körfezinde oluşan alçak basınca bağlı olarak güneyden gelen sıcak hava dalgası Diyerbakır ilinde bunaltıcı sıcaklara yol açar. İl merkezinde ölçülen en yüksek hava sıcaklığı 46.2 C (21 Temmuz 1937), en düşük hava sıcaklığı -24.2 C, yıllık ortalama sıcaklık ise 15.8 C’dir.

En çok kışın yağış alan Diyarbakır kentinde yıllık ortalama yağış miktarı 492,2 mm’dir. Yağış ortalamaları kuzey kesimdeki dağık alanda 1.000 mm’yi aşar.


Görülmeye Değer Yerler

Çermik Kaplıcası: Çermik kentinin 3 km kadar doğusunda; konaklama ve hizmet tesisleri; şıfalı madensularının sıcaklığı 48.5 C’dir.


Deliler Hanı: Diyarbakır kentinde, Mardin Kapısı’nın yanında iki katlı kervansaray; eskiden hacca giden kafirlere yol gösteren “delil” ler burada kalırdı; 1527-28 yıllarında Diyarbakır Valisi Hüsrev Paşa Hanı olarak da bilinir; yakın dönemde onarılarak turistik bir tesise dönüştürülmüştür.


Devegeçidi Suyu Köprüsü: Diyarbakır kentinin yaklaşık20 km kuzeybatısında, Devegeçidi Suyu üzerinde; 1218/19’da Artuklular tarafından yaptırılmış; yedi gözlü, uzunluğu 98 m.


Dicle Köprüsü:: Diyarbakır Kalesi’nin güneyindeki Mardin kapısı’nın 3 km kadar dışında, Dicle Irmağı üzerinde; 11. Yüzyılda ya da daha önceki bir tarihde yapıldığı sanılır; siyah renkli kesme bazalt taşlardan yapılmış; 10 gözlü; toplam uzunluğu 164 m.


Diyarbakır Kalesi: Diyarbakır’ın tarihsel kent çekirdeğini çevreleyen ve İS 4. Yüzyılın ikinci yarısında Romanlılar tarafından yaptırılan surların toplam uzunluğu 5 km’den fazla, genişliği ise 3 m ile 5 m arasında değişir. Kuzeydoğu kesi-minde içkale yer alır. Burada Nasturi Kilisesi / 6. Yüzyıl) ve Kale Camisi’nden (1160) başka, 13. Yüzyıl başlarında Artuklular tarafından yaptırıldığı sanılan bir saray kalıntısı bulunmuştur.


Diyarbakır Ulucamisi: Diyarbakır kentinde; Arapların 639’ da kenti ele geçirmesinden sonra bir kiliseden çevrildiği sanılır; duvarlarındaki 20 kadar yazıt çeşitli dönemlerde onarımlar geçirdiğini ve değişikliğe uğradığını gösterir; Anadolu’daki en eski cami.


Fatih Paşa Camisi: Diyarbakır kentinde, iç kale yakınında;1516-20 arasında, kenti fetheden ilk Osmanlı Valisi Bıyıklı Mehmed paşa tarafından yaptırılmış; Kurşunlu Cami olarakta bilinir.


İskender-i Birkılin Mağaraları: Lice kentinin kuzeyindeki Bırkılin Çayı vadisinde; ilki 900 m, ikincisi 150 m, üçüncüsü de 500 m uzunluğunda; üçüncüsünde birçok sarkıt ile dikide rastlanır; ikincisinin girişinde Asurlardan kalma bazı kabartmalar ve yazıtlar vardır.


İskender Paşa Türbesi: Diyarbakır kentinde, İskender Paşa Camisi’nin doğusunda; 1565’ten önce İskender Paşa tarafından yaptırıldığı sanılır; ilginç plan düzeni ve yarım kubbeli şemasıyla türünün tek örneği.


Malabadi Köprüsü: Silvan kentinin yaklaşık 20 km doğusunda;, Çatakköprü kasabası yakınında, Batman Çayı üzerinde, 1147/48’de Artuklular tarafından inşa edilmiş.


Melek Ahmed Paşa Camisi: Diyarbakır kalesi içinde ve Urfa kapısı yakınında; 1587-91 arasında Melek Ahmed Paşa tarafından yaptırılmış.


Mesudiye Medresesi: Diyarbakır Ulucamisi’nin avlusunda, 1198/99-1223 arasında Artuklular tarafından yaptırılmış; iki katlıdır.


Safa Camisi: Diyarbakır Ulucamisi’nin batısında; 15. Yüzyıl ortalarında Akkoyunlu Uzun Hasa  tarafından yaptırıldığı sanılır; İpare Camisi olarakta bilinir.


Silvan Ulucamisi: Silvan kentinde; 1157’de tamamlanan bu Artuklu yapısı, Meyyafarkin Ulucamisi olarak da bilinir.


Zinciriye Medresesi: Diyarbakır Ulucamisi’nin hemen batısında; 12. Yüzyıl sonunda ya da 13. Yüzyıl başında yapıldığı sanılır; Zincariye Medresesi olarak da bilinir.


İlçeler

Besni, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan