Ucuz Uçak Bileti
THY Bilet Anadolu Jet Sun Express Bilet Atlas Jet Bilet Bora Jet Bilet Pegasus Bilet Otobüs Bileti Hızlı Tren Biletiİstanbul Uçak Bileti
İstanbul Bilet
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti
Ucuz İstanbul Uçak Bileti

İstanbul Uçak Bileti


İstanbul için en uygun fiyatlı uçak biletlerini web sitemizden online olarak yada Çağrı Merkezimizle iletişime geçerek satın alabilir ve uçak biletlerinde peşin fiyatına 5 taksit kampanyamızdan yararlanabilirsiniz. İstanbul için uçuş yapan tüm havayolları ve diğer tüm uçuş detayları ve bilet fiyatları ile ilgili müşteri temsilcilerimiz size en uygun şekliyle yardımcı olacaklardır.

İstanbul Havaalanı Transferi için önceden randevu alarak şehir merkezinden havaalanına, yada havaalanından şehir merkezine en uygun fiyatlarla transfer gerçekleştirebilirsiniz.Yada İstanbul Havaalanından teslim araç kiralama hizmetimizden yararlanabilirsiniz. İstanbul Merkezde veya ilçelerinde Konaklayabileceğiniz en uygun fiyatlı Oteller için İstanbul Merkezimizin Otel satış bölümünden detaylı bilgi alabilir rezervasyonlarınızı online yada telefonda tamamlayabilirsiniz.


İstanbul

İstanbul Türkiye’nin en gelişmiş ilidir. İl toprakları doğal güzellikler ve tarihsel değerler açısından çok zengindir.Yüzölçümü 5.110km2 olan İstanbul ili doğuda Kocaeli ili, güneyde Marmara Denizi, batıda Tekirdağ ili, kuzeyde de Karadeniz’le çevrilidir. Türkiye’nin en büyük ili ve kentidir. Marmara Denizi’ndeki adalar yönetsel bakımından İstanbul’a bağlı ilçedir.

Kuzey-güney doğrultusunda uzanarak Karadeniz ile Marmara’yı birleştiren İstanbul Boğazı hem il topraklarını, hem de kenti Asya ve Avrupa yakası olmak üzere ikiye böler. Batıda il sınırlarına yaklaşan İstanbul metropolitan alanı, doğuda il sınırlarını aşarak yönetsel bakımdan Kocaeli’ye bağlı olan Gebze’yi de içine alır.


İklim

Marmara ile Karadeniz kıyıları arasındaki bir geçiş alanında yer alan ili bu kıyılarda görülen Akdeniz iklim tipleri etkiler. İlin iklimini Balkanlar’dan ve Karadeniz ile Marmara’dan gelen hava akımları belirler. Balkanlar’dan inen genellikle kuru ve soğuk hava ile deniz üzerinden gelen nemli hava akımlarının bazen il toprakları üzerinde kesişmesi bol yağışa neden olur. İstanbul’da kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak geçer.

Karadeniz ve Marmara kıyıları arasında sıcaklık ve yağış miktarında az da olsa değişiklik görülür. Göztepe’de ölçülen en düşük hava sıcaklığı -16,1 C(9 Şubat 1929), en yüksek hava sıcaklığı 40,5 C (11 ağustos 1970) ve yıllık ortalama sıcaklık da 14 C’dir. Mutlak yaz kuraklığı görülmeyen ilin Karadeniz kıyısı daha fazla yağış alır. Göztepe’de yıllık ortalama yağış miktarı 686,9 mm’dir.


Görülmeye Değer Yerler

Aya İrini ( Hagia Eirene) : Sultanahmet semtinde. 6.yüzyılda yapıldı. Osmanlı döneminde silah deposu ve askeri müze olarak kullanıldı. Bugün içinde konser ve sergiler de düzenleniyor.


Ayasofya (Hagia Sophia) : Sultanhamet semtinde. 532-37 arasında İustinianos tarafndan yaptırıldı. Mimarları Anthemios ile İsidoros.. Kubbeli bazilika tipinin en önemli örneği. Fetihten hemen sonra cami yapıldı. II. Mehmed ilk Cuma namazını burada kıldı. 1935’te müzeye dönüştürüldü. Duvarlarında orta Bizans döneminin en güzel mozaiklerinden bazısı yer alıyor.


Binbirdirek Sarnıcı:  Sultanahmet semtinde. 4.yüzyılda yaptırıldı.Kentteki çeşitli kapalı sarnıçların en büyüklerinden. Yüksekliği 12 m’yi aşıyor, kapladığı alan 3.600m2 den fazla. Tonozlu çatı örtüsü, 212 tanesi bugün ayakta olan 224 sütun tarafından taşınırdı.


Bozdoğan Kemeri :  Saraçhanebaşı semtinde. Kent dışındaki kaynaklardan kente su getiren şebekenin bir parçasıydı. 4.yüzyılın ikinci yarısında İmparator Valens tarafından yaptırıldı. Bu nedenle Valens Sukemeri diye de alınır. Uzunluğu 971 m.


Çemberlitaş :  Aynı adı taşıyan semtte. 40m yüksekliğindeki sütunu I.Constantinus diktirmiş, üstüne kendi heykelini koydurmuştu. 17.yüzyıldaki bir yangından sonra demir çemberlerle sağlamlaştırıldı.


Galata Kulesi :  Aynı adı taşıyan semtte. 1348’de Cenevizler tarafından yapıldı.


Hagios Theodoros Kilisesi, bugün Vefa Kilise ya da Molla Gürani Camisi : Vefa semtinde. 10.yüzyıl sonunda ya da 11.yüzyıl başında yapıldığı sanılır. Fetihten sonra camiye çevrildi. Kubbesinde geç Bizans dönemi mozaikleri var.


Hippodrom :  Sultanahmet semtinde. Yapımına 2.yüzyıl sonunda başlandı.Bugün yalnız ortasındaki spina denen duvarın üstünde duran Mısır dikilitaşı, Örme Sütun ve Burma Sütun da denen Yılanlı Sütun var.


Khora Manastır Kilisesi, sonra Kariye Camisi :  Edirnekapı semtinde. Birkaç kez yeniden yapıldıktan sonra 14.yüzyılda bugünkü biçimini aldı. 16.yüzyılda camiye çevrildi. Duvarları geç Bizans döneminin en güzel mozaik ve freskleriyle kaplı: Bugün müze.


Konstantin Lips Manastır Kilisesi, bugün Fenari İsa Camisi : Vatan Caddesi üzerinde. 10. Ve 14. Yüzyıl başlarında yapılmış iki kiliseden oluşur. 15.yüzyıl sonunda  camiye çevrildi.


Miraleion Kilisesi, bugün Bodrum Camisi :  Laleli semtinde. 10.yüzyılda yapıldığı sanılır. 16.yüzyıl sonlarında camiye çevrildi.


Pantepoptes Manastır Kilisesi,bugün Eski İmaret Camisi:  Fatih semtinde. 11.yüzyıl sonlarında yaptırıldığı sanılır. Fatih Külliyesi yapılırken imaret olarak kullanıldı, sonra camiye çevrildi.


Pantokrator Manastır Kilisesi, bugün Zeyrek Kilise Camisi :  Zeyrek semtinde. 12.yüzyılda yapılmış birbirine bitişik üç kiliseden oluşur. Fetihten sonra camiye dönüştürüldü. Bugün bir bölümü cami, bir bölümü harap durumda.


Sergios ve Bakkhos Kilisesi, bugün Küçük Ayasofya Camisi : Küçükayasofya semtinde, 6.yüzyılda İustinianos tarafından yaptırıldı. 16.yüzyılda camiye çevrildi.


Studios Manastır Kilisesi, sonra İmrahor Camisi :  Samatya semtinde. 5.yüzyılda yapıldı,16.yüzyıl başlarında İmrahor İlyas Bey tarafından camiye çevrildi. Çeşitli yangın ve depremlerden sonra yalnızca dört duvarı kaldı.


Surlar : İstanbul yarımadasını Haliç, Marmara Denizi ve kara tarafından çeviren koruma duvarı. II.Theodosius döneminde,5.yüzyılda yapıldı. Uzunluğu 21 km’yi buluyor.Üzerinde 50’den çok kapı, 300’ü aşkın burç var.


Tekfur Sarayı :  Edirnekapı ile Eğrikapı arasında uzanan Blakhernai Sarayı’nın bugüne ulaşan tek parçası. 12.yüzyılda yapıldı.


Theotokos Pammakartistos Manastır Kilisesi, bugün Fethiye Camisi : Çarşamba semtinde.12.yüzyıl başında yapıldı. Fetihten sonra bir süre patrikhane olarak kullanıldı. Osmanlıların 1587’de Gürcistan ve Azerbaycan’ın fethinin anısına camiye çevrilerek bugünkü adı verildi. İçinde genç Bizans dönemi mozaik örnekleri var.


Yerebatan Sarayı :  Sultanahmet semtinde. 6.yüzyılda İustinianos tarafından yaptırıldı. 9.500 m2’yi aşan alanıyla kentteki en büyük kapalı sarnıç. İçinde 8 m yüksekliğinde 336 sütun var. Bugün gezilebilir durumda.


Atik Valide camisi : Üsküdar’da Toptaşı semtinde. III.Murad’ın annesi Nurbanu Valide Sultan tarafından 1583’te Mimar Sinan’a yaptırıldı. Medrese, darülhadis, imaret,hankah,sınyan mektebi, darrüşifa ve hamamdan oluşan bir külliye içinde. Darüşşifa ve imaret bir süre Toptaşı Cezaevi olarak kullanıldı. Klasik dönem  üslubundaki caminin ibadet mekanı ortada bir büyük, iki yanda ikişer küçük kubbeyle örtüldü.


Beyazıt Camisi :  Aynı adı taşıyan semtte. II. Bayezid tarafından 1501-06 arasında yaptrıldı. Mimarının Yakub Şah mı, Hayreddin mi olduğu tartışmalı. Klasik dönemin ilk örneklerinden olan cami, bir medrese, mektep, imaret, kervansaray, han ve türbeden oluşan külliyen içinde. İbadet mekanını örten büyük kubbe önde ve arkada birer yarım kubbeyle, iki yanda  dörder küçük: kubbeyle çevrili.


Dolmabahçe Camisi :  Aynı adı taşıyan semtte. Abdülmecid’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından 1852-54 arasında Nigoğos Balyan’a yaptırıldı. Rönesans, barok ve klasik Osmanlı mimarlığından öğelerin bir arada yer aldığı seçmeci anlayıştaki yapı tek bir büyük kubbeyle örtülü.


Eyüpsultan Camisi :  Eyüp semtinde. Fatih Sultan Mehmed’in 1458/59’da yaptırdığı cami zamanla çok harap hale gelince III.Selim 1789-1800 arasında bugünkü yapıyı yaptırdı. Yalnız minareler eski yapıdan. İbadet mekanı, sekiz yarım kubbeyle çevrili bir büyük kubbeyle örtülü. Bazı yapı öğeleriyle bezemeler Osmanlı baroğlu üslubunda. Avludaki Eyüp Sultan Türbesi. Müslümanların en kutsal saydığı yerlerden biri. Osmanlı padişahları da tahta çıkarken burada kılıç kuşanırdı.


Fatih Camisi :  Aynı adı taşıyan semtte. Fatih Sultan Mehmed tarafından 1463-70 arasında çok büyük bir külliyeyle birlikte yaptırıldı. Külliyede 16 ayrı medrese, bir tabhane var; darüşşifa, imaret, kervansaray, mektep ve kütüphane günümüze ulaşmadı. 1766’daki depremden zarar görüp kubbesi yıkılan caminin yerine III.Mustafa Tahir Ağa’ya 1767-71 arasında bugünkü yapıyı yaptırdı. Osmanlı baroğu döneminde yapılmasına karşın yapıda klasik dönem üslubu egemen. İbadet mekanını örten büyük kubbe dört yarım kubbeyle çevrili.


Kılıç Ali Paşa Camisi :  Tophane semtinde. III.Murad döneminin kaptanıderyalarından Kılıç Ali Paşa tarafından 1580/81’de Mimar Sinan’a yaptırıldı. Medrese, hamam, sebil ve türbeden oluşan külliye içinde. Klasik dönem üslubundaki caminin ibadet mekanı ortada bir kubbe, önde ve arkada birer yarım kubbeyle örtülü.


Laleli Camisi :  Aynı adı taşıyan semtte. III.Mustafa tarafından 1759-63 arasında Mehmed Tahir Ağa’ya yaptırıldı. Osmanlı baroğu üslubundaki cami, bir çarşı, han, imaret, türbe, sebil, ve mumhaneden oluşan külliyede yer alıyor.


Mihrimah Sultan Camisi : Edirnekapı semtinde. Kanuni  Sultan Süleyman’ın kızı  Mihrimah Sultan tarafından 16.yüzyılın ikinci yarısında Mimar Sinan’a yaptırıldı. Tek kubbeli caminin avlusu üç yandan medrese hücreleriyle çevrili. Camiye ait bir de çifte hamam var.


Mihrimah Sultan Camisi :  Üsküdar’da iskele meydanında. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı. 1548’de tamamlandı. Cami, bir medreseyle bir sıbyan mektebi ve günümüze ulaşmamış bir aşhaneyle tabhaneden oluşan külliyenin parçası. İbadet mekanını örten büyük kubbe iki yanda ve kıble tarafında birer kubbeyle çevrili.


Nuruosmaniye Camisi :  Aynı adı taşıyan semtte. I.Mahmud döneminde 1741’de başlandı. III.Osman döneminde 1755’te tamamlandı. Mimarının Simeon Kalfa olduğu sanılıyor. Osmanlı baroğu döneminin ilk büyük camisi. İbadet mekanı çok büyük bir kubbeyle örtülü; kütüphane, medrese, türbe, çeşme, sebil ve dükkanlardan oluşan külliye içinde.


Nusretiye Camisi :  Tophane semtinde. II.Mahmud tarafından 1823-26 arasında Krikor Balyan’a yaptırıldı. Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasının anısına adı Nusretiye (başarı) kondu. Tek kubbeli cami Osmanlı baroğuna ve ampir üslubuna özgü öğeler taşır.


Ortaköy Camisi :  Aynı adı taşıyan semtte, deniz kıyısında. Abdülmecid tarafından 1854’te Nigoğos Balyan’a yaptırıldı. Osmanlıbaroğu ve ampir üsluplarından öğeler taşıyan yapı tek kubbeli.


Rüstem Paşa Camisi :  Tahtakale semtinde. Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından Rüstem Paşa tarafından 1562’de Mimar Sinan’a yaptırıldı. Klasik dönemin en güzel camilerinden. İbadet mekanı, dört köşede birer trompla çevrili bir kubbeyle örtülü. İçi ve son cemaat yeri 16.yüzyılın en güzel İznik çinileriyle kaplı.


Sokullu Mehmed Paşa Camisi :  Azapkapı semtinde. Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından Sokullu Mehmed Paşa tarafından 1577/782de Mimar Sinan’a yaptırıldı. Üzeri, sekiz yarım kubbenin çevrelediği büyük bir kubbeyle örtülü.


Sokullu Mehmed Paşa Camisi :  Kadırga semtinde. Sokullu Mehmed Paşa ile karısı ve II.Selim’in kızı İsmahan Sultan tarafından 1571/72’de Mimar Sinan’a yaptırıldı. Duvarlarında çok değerli İznik çinileri olan ibadet mekanı ortada bir büyük, iki yanda ikişer küçük kubbeyle örtülü. Avlularının gerisinde medrese hücreleri, kıble duvarının arkasında bir tekke var.


Sultan Ahmed Camisi :  Sultanahmet semtinde. I.Ahmed tarafından 1609-17 arasında Sedefkar Mehmed Ağa’ya yaptırıldı. Medrese, sıbyan mektebi, , darülkurra, arasta, imaret ve bugün yıkılmış olan darüşşifa ile birlikte büyük bir külliyenin parçası. Altı minaresi var. Büyük merkezi kubbesi dört yandan birer yarım kubbeyle çevrili. Geç klasik dönemin en önemli yapılarından. Duvarlarını kaplayan 17.yüzyıl çinilerindeki egemen renk mavi. Bu yüzden Avrupa’da Mavi Cami olarak tanınıyor.


Sultan Selim Camisi :  Çarşamba semtinde. Yavuz Sultan Selim tarafından 16.yüzyılın ilk çeyreğinde yaptırıldı. Tek bir büyük kubbeyle örtülü. Klasik dönem öncesinin son büyük camilerinden. İçinde yer aldığı külliyeyi oluşturan imaret, medrese ve hamam bugün yok.


Süleymaniye Camisi :  Aynı adı taşıyan semtte. Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550-85/59 arasında Mimar Sinan’ yaptırıldı. Dört medrese, darüttıp, darüşşifa, darülhadis, tabhane, hamam ve dükkanlarla birlikte oluşturduğu büyük külliye klasik dönemin en başarılı örneklerinden. Kanuni ve karısı Hürrem Sultan’ın türbeleriyle Sinan’ın mezarı da bu külliye içinde. Dört minareli cami, önde ve arkada birer yarım kubbeyle desteklenen bir büyük kubbeyle ve iki yanda bir sıra üstünde dizili beşer küçük kubbeyle örtülü.


Şehzade Camisi :  Şehzadebaşı semtinde. Kanuni tarafından şehzadesi Mehmed’in anısına 1548’de Mimar Sinan’a yaptırıldı. Sinan’ın ilk büyük yapısı. Medrese, kervansaray, imaret, sıbyan mektebi ve çeşitli türbelerden oluşan külliyenin içinde yer alıyor. İbadet mekanını örten merkezi kubbe dört yandan birer yarım kubbeyle çevrili.


Şemsi Paşa Camisi :  Üsküdar semtinde deniz kıyısında. III:Murad’ın vezirlerinden Şemsi Ahmed Paşa tarafından 1580/81’de Mimar Sinan’a yaptırıldı. Tek kubbeli, tek minareli. Medrese ve türbeyle birlikte küçük bir külliye oluşturuluyor. Küçük boyutlarına karşın klasik dönemin başyapıtlarından biri.


Yeni Cami  :  Eminönü semtinde. III.Mehmed’in annesi Safiye Sultan’ın isteğiyle 1597’de Davud Ağa tarafından yapımına başlandı. 1603’te ara ara verildikten sonra IV.Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan’ın isteğiyle 1660-63 arasında Mustafa Ağa tarafından tamamlandı. Bugün Mısır Çarşısı adıyla bilinen bir arasta, türbe, iki sebil, yıkılmış, olan darülhadis ve sıbyan mektebiyle birlikte bir külliye oluşturuluyor. Geç klasik dönemin son büyük camisi. İbadet mekanı, dört yarım kubbeyle çevrili bir merkezi kubbeyle örtülü.İSTANBUL’DAKİ BAZI OSMANLI DÖNEMİ YAPILARITÜRBELER


Mahmud II. Türbesi : Türbe semtinde. 1840’ta Garabet Balyan tarafından yapıldı. Ampir üslubunda.


Mehmed III. Türbesi : Ayasofya’nın avlusunda. 1608’de Dalgıç Ahmed Ağa tarafından yapıldı. İçinde çini kaplamaları var.


strong>Murad III.Türbesi : Ayasofya’nın avlusunda. 1595’te Davud  Ağa tarafından yapıldı. İçi İznik çinileriyle kaplı.


Selim III. Türbesi : Ayasofya’nın avlusunda. 1576/77’de Mimar Sinan tarafından yapıldı. Girişinin iki yanı çinilerle süslü.


Sokullu Mehmed Paşa Türbesi :  Eyüp semtinde. 1568/69’da Mimar Sinan tarafından yapıldı. Klasik üslupta.


Sokullu Mehmed Türbesi :  Şehzade Camisi’nin haziresinde. Mimar Sinan tarafından 1543/44’te yapıldı. Sekizgen planlı; dilimli kub-beli. Girişin iki yanı, iç duvarlar çini kaplı.
 


TİCARET YAPILARI


Büyük Valide Hanı : Çakmakçılar Yokuşu’nda. IV.Murad’ın annesi Kösem Sultan tarafından yaptırıldı. İki katlı ve üç avlulu.


Büyük Yeni Han : Çakmakçılar Yokuşu’nda. 1764’te III.Mustafa tarafından yaptırıldı. Üç katlı ve iki avlulu.


Çuhacı Hanı : Nuruosmaniye semtinde. 18.yüzyılda Damat İbrahim Paşa yaptırdı.


Kapalıçarşı  :  Nuruosmaniye  ile Beyazıt semtleri arasında. Fatih Sultan Mehmed’in yaptırdığı iki bedestenin çevresinin zaman içinde dükkanlarla dolmasıyla oluştu. 30 ha’dan büyük bir alan kaplayan 3 bin dükkan, üzeri tonozlarla örtülü 61 sokak, 18 kapı.ÇEŞMELER


Ahmed III.Çeşmesi : Sultanahmet semtinde. 1728/29’da Kayserili Mehmed Emin Ağa yaptı. İstanbul’un en ünlü meydan çeşmesi.


Alman Çeşmesi :  Sultanahmet semtinde. Alman İmparatoru II.Wilhelm’in armağanı olarak Almanya’da yapıldı ve 1901’de bugünkü yerinde kuruldu.


Saliha Sultan Çeşmesi :  Azapkapı semtinde. 1732/33’te I.Mahmud’un annesi Saliha Sultan tarafından yaptırıldı.


Tophane Çeşmesi :  Aynı adı taşıyan semtte. 1732’de Kayserili Mehmed Emin Ağa tarafından yapıldı. Osmanlı baroğlu üslubunda.


Valide Çeşmesi : Beşiktaş ile Maçka arasında.  Abdülmecid’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından 1839/40’ta yaptırıldı. Ampir üslubunda.BAŞKA SU YAPILARI


Ayasofya Hamamı :  Sultanahmet semtinde. 1556’da Mimar Sinan tarafından Haseki Hürrem Sul-tan adına yapıldı. Çifte hamam.


Büyükçekmece Köprüsü :  Büyükçekmece Gölü üzerinde. 1563-67 arasında Mimar Sinan tarafından yapıldı. Dört parçalı ve 28 gözlu; toplam uzunluğu 635m


Gazenfer Ağa Sebili :  Saraçhanebaşı semtinde. Bozdoğan Kemeri’nin dibinde. 17.yüzyılın başında yapıldı. Medrese ve türbeyle birlikte bir külliyenin içinde yer alıyor.


Hacı Emin Ağa Sebili :  Kabataş semtinde. 1740’ta yapıldı. Osmanlı baroğu üslubundaki sebillerin en güzellerinden.


Hamidiye Sebili :  Gülhane Parkı’nın Alemdar Caddesi’ndeki kapısının karşısında. 18.yüzyılın ikinci yarısında I.Abdülhamid tarafından Bahçekapı’da yaptırılan bir külliyenin parçası. Osmanlı baroğu üslubundaki yapı daha sonra  bugünkü yerine taşındı.


Nevşehirli İbrahim Paşa Sebili :  Şehzadebaşı semtinde. 1720’de yapılan ve darülhadis, çeşme ve hazireden oluşan külliyenin parçası.İSTANBUL’DAKİ SARAYLAR


Aynalıkavak Kasrı : Hasköy semtinde. III.Selim tarafından Krikor Balyan’a yaptırıldı. Bugün ziyarete açık.


Beylerbeyi Sarayı : Aynı adı taşıyan semtte, İstanbul Boğazı kıyısında. Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan’a yaptırıldı. Yeni Rönesans ve yeni barok mimarlık üsluplarının karışımı yapı 1865’te bitti. Bugün müze.


Çırağan Sarayı : Beşiktaş-Ortaköy arasında, İstanbul Boğazı kıyısında. Abdülaziz tarafından yaptırıldı,1871’de tamamlandı. Mimarları Nigoğos, Sarkis ve Agop Balyan. Çok çeşitli mimarlık üsluplarına özgü öğeler taşıyan yapı 1909’da Meclis-i Mebusan yapıldı. 1910’da yandı. Günümüzde otel olarak kullanılıyor.


Dolmabahçe Sarayı :  Aynı adı taşıyan semtte, İstanbul Boğazı kıyısında. Abdülmecid tarafından Garabet Balyan’a yaptırıldı. 1855’te bitti. Yeni klasik, ampir ve barok öğeler içeren seçmeci anlayışta bir yapı. Atatürk burada öldü. Bugün müze.


Ihlamur Kasrı :  Aynı adı taşıyan semtte. Abdülmecid tarafından 1853’te Nigoğos Balyan’a yaptırıldı. Barok ve rokoko üslup öğeleri içeriyor. Bugün ziyarete açık.


Küçüksu Kasrı :  Aynı adı taşıyan semtte, İstanbul Boğazı kıyısında. Hemen yanından denize dökülen  Göksu Deresi’nin adıyla da anılır. I.Abdülmecid tarafından Nigoğos Balyan’a yaptırıldı. 1856’da tamamlandı. Bugün ziyarete açık.


Topkapı Sarayı :  Sarayburnu’nda. Fatih Sultan Mehmed tarafından yapımına başlandı; hemen bir padişah döneminde yeni bölümler eklendi. Avlular çevresinde alçak yapılardan oluşuyor. 19.yüzyılın ortasından sonra kullanılmadı. 1924’ten beri müze.


Yıldız Sarayı :  Beşiktaş semtinde, Çırağan Sarayı’nın arkasındaki yamaçta, 50 ha büyüklüğündeki bir koruluk içinde. 19.yüzyılda yapılmış çeşitli köşk ve kasırlardan oluşuyor. Korunun bir bölümü bugün Yıldız Parkı. Bazı kasırlar ziyarete açık.BAŞLICA PARKLARI VE MESİRE YERLERİ


Belgrad Ormanı :  Sarıyer yakınlarında; karışık koru ormanı, otopark, gezi yolları, piknik, ve oyun alanları, bentler, büfeler.


Büyük Çamlıca Tepesi : Üsküdar ile Ümraniye arasında; gezinti yolları, manzara, kır gazinosu.


Değirmen Burnu orman içi dinlenme yeri :  Heybeli Ada’da; piknik alanı, büfe, plaj.


Dil Burnu orman içi dinlenme yeri :  Büyükada’da; piknik alanı, büfe, plaj.


Emirgan Parkı :  Boğaziçi’ndeki Emirgan’da ; Sarı köşk, başka köşkler, gezi yolları, manzara seyir terasları, havuz, çok zengin doğal bitki örtüsü, kır gazinosu.


Gülhane Parkı :  Sarayburnu, Sirkeci ve Sultanahmet yakınında; kır gazinoları, çocuk bahçesi, gezinti ve dinlenme alanları.


Hıdiv Kasrı :  Boğaziçi’nde Çubuklu ile Kanlıca arasında; koru gezinti yolları, lokanta, çay bahçesi.


Kilyos :  Sarıyer’e bağlı Kumköy ile çevresindeki plajlar, konaklama, ve hizmet tesisleri.


Şile :  İlçe merkezi ile Ağva’da plajlar, konaklama ve hizmet tesisleri.


Yalova Kaplıcaları :  Yalova’nın Gökçedere köyu yakınlarında; kaplıca tesisleri, ormanlar, manzara seyir terasları.


Yıldız Parkı :   Yıldız Sarayı bahçesinin İstanbul Boğazı’na bakan bölümünde, Çadır ve Malta köşkleri, kır gazinolarıi gezinti yolları, çok zengin bitki örtüsü, havuzlar.


İlçeler

Adalar, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu